Sofinanciranje čebelarske opreme, zdravil in satnic

Čebelarji imajo možnost sodelovanja v različnih razpisih s področja čebelarstva, ki izhajajo iz Uredbe o izvajanju intervencij v sektorju čebelarskih proizvodov v okviru strateškega načrta skupne kmetijske politike za obdobje 2023–2027. Za uspešno kandidiranje na teh razpisih je potrebno izpolnjevati določene pogoje in priložiti ustrezna dokazila. Čeprav razpisi še niso bili objavljeni, je zimski čas idealna priložnost, da preverite, ali imate vse potrebne dokumente, ter jih po potrebi pridobite. Izobraževanja za januar so na voljo na naslednji povezavi: https://www.czs.si/objave_podrobno_czs/14001?sif_file=objave_podrobno_czs&sif_parent=14001 . Če nameravate kandidirati na razpisu, si lahko že zdaj zagotovite potrebno opremo, satnice in zdravila, saj bodo za kandidiranje upoštevani računi, izdani od 1. avgusta 2024 dalje, na ime in priimek vlagatelja vloge. V nadaljevanju so navedeni osnovni pogoji za kandidiranje v okviru posameznih podintervencij v programskem obdobju 2023–2027.

Sofinanciranje nakupa čebelarske opreme

Vlagatelj je upravičen do sofinanciranja čebelarske opreme, če izpolnjuje pogoje, naštete v nadaljevanju. Stroški nakupa čebelarske opreme morajo znašati najmanj 400 evrov brez DDV, pri čemer mora vlagatelj za dokazilo o opravljenem nakupu predložiti račun in dokazilo o plačilu, izdano na njegovo ime. Poleg tega mora vlagatelj opraviti usposabljanje o smernicah dobrih higienskih navad v čebelarstvu ali imeti vzpostavljen sistem HACCP. Prav tako se mora v zadnjih štirih letih pred objavo razpisa udeležiti najmanj enega veterinarskega izobraževanja, ki ga izvaja Nacionalni veterinarski inštitut (NVI), ter se udeležiti najmanj enega apitehničnega usposabljanja, ki ga izvaja Javna svetovalna služba v čebelarstvu. Vlagatelj mora biti vpisan v register čebelnjakov najmanj tri leta pred objavo razpisa. Na dan 31. oktobra v letu pred oddajo vloge mora imeti v register vpisanih najmanj 10 čebeljih družin (ali najmanj 5, če je vključen v kontrolo ekološkega čebelarjenja). Vlagatelj mora poročati o številu čebeljih družin za preteklo koledarsko leto v skladu s pravilnikom o registru čebelnjakov. Prav tako mu v programskem obdobju 2023–2027 ne sme biti izdana pravnomočna odločba Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) glede nepravilne uporabe zdravil.

Osnovni delež sofinanciranja znaša do 60 % vrednosti nakupa čebelarske opreme brez DDV. Delež sofinanciranja pa se poveča za 5 % za mlade čebelarje, stare od 18 do 40 let, za čebelarje z ustrezno izobrazbo ali certifikatom s področja čebelarstva, za čebelarje, vključene v sheme kakovosti, za čebelarje, ki imajo več kot 150 čebeljih družin, za čebelarje z ekološkim certifikatom in za čebelarje, ki so invalidi I. ali II. kategorije, kar mora biti dokazano z odločbo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Skupni delež sofinanciranja ne presega 80 %, razen za invalide I. ali II. kategorije, kjer znaša 100 %. Najvišji znesek sofinanciranja čebelarske opreme brez DDV v programskem obdobju 2023–2027 je odvisen od števila čebeljih družin. Za čebelarje z 10 do 20 čebeljimi družinami ali ekološke čebelarje z 5 do 20 čebeljimi družinami znaša 1.400 evrov, za tiste z 21 do 40 čebeljimi družinami 2.800 evrov, za tiste z 41 do 100 čebeljimi družinami 6.000 evrov, za tiste z 101 do 149 čebeljimi družinami 9.000 evrov, za tiste z 150 do 249 čebeljimi družinami 15.000 evrov, za tiste z 250 do 349 čebeljimi družinami 20.000 evrov in za tiste z 350 ali več čebeljimi družinami 25.000 evrov.

Skupno sofinanciranje nakupa čebelarske opreme v programskem obdobju pri posameznem vlagatelju ne more presegati najvišje vrednosti, navedene v prejšnjem odstavku, ob upoštevanju števila čebeljih družin, vpisanih v register čebelnjakov na dan 31. oktobra v letu pred oddajo vloge.

Sofinanciranje nakupa oziroma izdelave satnic

Vlagatelj je upravičen do sofinanciranja nakupa oziroma izdelave satnic, če izpolnjuje enega od naslednjih pogojev. Če je opravil nakup satnic z ekološkim certifikatom (nad 5 čebeljih družin za ekološke čebelarje in nad 10 čebeljih družin za ostale), mora priložiti račun, dokazilo o plačilu ter certifikat o ustreznosti satnic za ekološko čebelarjenje. Če je opravil nakup satnic z analiznim izvidom (nad 10 čebeljih družin), mora priložiti račun, dokazilo o plačilu ter analizni izvid, ki vsebuje podatke o ostankih kumafosa. Če je predal vosek iz lastne ekološke proizvodnje predelovalcu (nad 20 čebeljih družin), ki ima ustrezen certifikat za izdelavo ekoloških satnic, mora priložiti račun izdelave satnic, dokazilo o plačilu in certifikat za ekološko čebelarjenje in predelavo. Če je vlagatelj predal vosek iz lastne proizvodnje za izdelavo satnic (nad 20 čebeljih družin), mora priložiti račun za izdelavo satnic, dokazilo o plačilu tega računa na svoje ime, ter analizni izvid, ki vsebuje podatke o morebitnih ostankih kumafosa, ki velja za celotno programsko obdobje. Če je vlagatelj sam izdelal satnice (nad 100 čebeljih družin) iz lastnega voska, mora priložiti poročilo o izdelavi satnic s fotografijami z zabeleženim datumom, poročilo o doseženih temperaturah, iz katerega je razvidna dosežena sterilizacija voska, ter analizni izvid teh satnic, ki vsebuje podatke o morebitnih ostankih kumafosa, ki velja za celotno programsko obdobje. Poleg tega mora vlagatelj predložiti potrdilo o usposabljanju o smernicah dobrih higienskih navad v čebelarstvu ali potrdilo, da ima vzpostavljen lastni sistem HACCP oziroma sistem dobre higienske prakse v čebelarstvu.

Vlagatelj mora biti vpisan v register čebelnjakov najmanj tri leta pred objavo javnega razpisa za dodelitev sredstev. Prav tako mora redno poročati o številu čebeljih družin v skladu s pravilnikom, ki ureja vpis v register čebelnjakov. Vlagatelj ne sme imeti pravnomočne odločbe Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) v zvezi z nepravilno uporabo zdravil v programskem obdobju 2023–2027.

Vlagatelj je upravičen do sofinanciranja nakupa oziroma izdelave satnic za število čebeljih družin, ki je bilo na dan 31. oktobra v letu pred oddajo vloge vpisano v register čebelnjakov. Vendar pa je število satnic, za katere je mogoče pridobiti sofinanciranje, omejeno na največ sedem satnic na leto na eno čebeljo družino. Pretvornik za 1 kilogram voska je 10 satnic.
Sofinanciranje nakupa oziroma izdelave satnic s certifikatom, analiznim izvidom ali poročilom o doseženih temperaturah znaša do 60 % skupne vrednosti izvedenega nakupa oziroma izdelave satnic brez vštetega DDV. Delež sofinanciranja se lahko poveča za 10 % za vlagatelje, ki so vključeni v sheme kakovosti, za 20 % za vlagatelje, ki so vključeni v kontrolo ekološkega čebelarjenja oziroma imajo certifikat ekološkega čebelarjenja, ter za 20 % za vlagatelje, ki so predali vosek iz lastne proizvodnje za izdelavo satnic ali so sami izdelali satnice iz lastnega voska. Skupni delež sofinanciranja ne more preseči 80 % upravičenih stroškov. Vlagatelj je do sofinanciranja v okviru podintervencije upravičen največ trikrat v programskem obdobju 2023 – 2027.

Sofinanciranje nakupa zdravil

Vlagatelj mora predložiti račun na njegov ime in priimek in dokazilo o plačilu nakupa zdravil. Upravičeni stroški za sofinanciranje so stroški nakupa zdravil, kupljenih v Republiki Sloveniji, ki imajo dovoljenje za promet v Sloveniji. Poleg tega se mora vlagatelj udeležiti vsaj enega veterinarskega izobraževanja na področju zdravstvenega varstva čebel, ki ga je organiziral NVI, v obdobju največ štirih let pred objavo javnega razpisa. Vlagatelj ne sme imeti pravnomočne odločbe UVHVVR zaradi nepravilne uporabe zdravil v obdobju 2023–2027. Prav tako mora biti na dan oddaje vloge vpisan v register čebelnjakov ter poročati o številu čebeljih družin v skladu s predpisi.

Stroški nakupa zdravil morajo znašati najmanj 50 evrov brez DDV. Delež sofinanciranja zdravil na osnovi organskih kislin in eteričnih olj, ki so dovoljena v ekološkem čebelarstvu, znaša do 70 % skupne vrednosti nakupa zdravil brez DDV, vendar ne več kot 10 evrov na čebeljo družino. Pri drugih zdravilih znaša delež sofinanciranja do 50 % skupne vrednosti nakupa zdravil brez DDV, vendar prav tako ne več kot 10 evrov na čebeljo družino. V obeh primerih se upošteva število čebeljih družin, vpisanih v register čebelnjakov na dan 31. oktobra pred oddajo vloge.

Trenutno razpisi za čebelarske podintervencije še niso bili objavljeni. Ta prispevek je namenjen čebelarjem kot informacija, da se seznanite s pogoji in se pravočasno pripravite z ustreznimi dokazili za morebitno kandidiranje. Vabimo vas, da redno spremljate spletno stran Čebelarske zveze Slovenije, kjer boste v razdelku »Ekonomika« in med aktualnimi novicami našli vse pomembne informacije in novosti v zvezi z razpisi ter njihovimi objavami.

Tina Žerovnik,
svetovalka za ekonomiko čebelarstva, JSSČ